Program Ambasadorski
Młodzi ludzie to nie tylko Warszawa. Zespół Fundacji GrowSPACE zrekrutował do Programu Ambasadorskiego aż 32 osoby z miejscowości od Krakowa po Gdańsk. Z kolei projekty naszych podopiecznych dotarły nawet do takich gmin jak Rumia czy Miedziana Góra!
W chwilę po zakończeniu rekrutacji, zorganizowaliśmy dwudniowy zjazd ambasadorski w Warszawie. W weekend 13-14 stycznia spotkaliśmy się w Warszawie, by zacieśniać relacje, ale również wymienić się doświadczeniami i pomysłami na działania w zakresie edukacji i praw osób LGBTQ+
Spotkaliśmy się także z wyjątkowymi gośćmi, w tym: Ministrą ds. Równości Katarzyną Kotulą (pod której patronatem organizowany jest tegoroczny Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+), Posłanką na Sejm RP Dorotą Łobodą, Konsultantką Krajową ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży dr Aleksandrą Lewandowską oraz Kim Blanton z SAVE, czyli organizacji pozarządowej z Florydy.
Poza transferem doświadczeń nasi Ambasadorzy wzięli udział w sesji integracyjnej oraz pracowali grupowo nad możliwościami aktywizacji młodzieży w ich regionach razem z zespołem regionalnym Fundacji GrowSPACE.
Szkolenia w Programie Ambasadorskim
W ramach programu ambasadorskiego Fundacji GrowSPACE zorganizowała seria szkoleń online. Młodzież, która bierze udział w programie, miała okazję uczestniczyć w:
– Szkoleniach o języku inkluzywnym z Jolą Prochowicz – pedagożką, nauczycielką j. polskiego i edukatorką
– Prelekcji o organizacji Marszów Równości z Martą Magott – psycholożką, psychoterapeutką, a także wiceprezeską Stowarzyszenia Tolerado, które organizuje Marsz Równości w Gdańsku od 2015 roku
– Sesjach inspiracyjnych z przedstawicielkami projektów społecznych realizowanych przez rówieśników takich jak “Jak się czujesz” i “0presja”,
– Spotkaniach poświęconym stawianiu pierwszych kroków w działalności aktywistycznej z Anną Wardak – asystentką parlamentarną Ministry Równości Katarzyny Kotuli i współprzewodniczącą Młodej Lewicy.
– Szkolenia z zakresu rozliczania projektów oraz zarządzaniu kryzysem w projektach. Te były prowadzone przez Martynę Kozdrę i Mateusza Trzaskę – liderów Programu Ambasadorskiego
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w Programie Ambasadorskim
Od 5 lutego osoby ambasadorskie angażowały się w promocję Rankingu Szkół LGBTQ+, który jest kluczowym narzędziem mierzenia poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego w szkołach nie tylko osób nieheteronormatywnych, ale i całych społeczności.
Nasi Ambasadorzy i Ambasadorki współpracowali między innymi z zespołem regionalnym Fundacji GrowSPACE. Wspólnymi siłami docierali do osób ze swoich lokalnych społeczności oraz szkół, tak aby zasięg badania był jak najszerszy.
Aktywna kampania została zwieńczona historycznym ogłoszeniem wyników Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024 w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Osoby ambasadorskie były zaangażowane w promocję wyników w swoich regionach w tym, uczestniczyły i zabierały głos na konferencjach prasowych np. w Kielcach i w Gdańsku.
Drugi zjazd Programu Ambasadorskiego w Kaczym Bagnie
W ramach Programu Ambasadorskiego zorganizowaliśmy dwudniowy wyjazd osób ambasadorskich. Wspólnie 31 sierpnia i 1 września zebraliśmy się w Kaczym Bagnie celem integracji oraz zorganizowania kolejnych szkoleń z zakresu:
– Polityki samorządowej i liderstwa w społeczności lokalnej, prowadzonych przez Małgorzatę Witek – Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Obornik Wielkopolskich oraz Prezeski Stowarzyszenia Aktywizacji Młodych
– Rozwiązywania konfliktów i efektywnej komunikacji w zespołach projektowych, prowadzonych przez Natalię Kalisz – socjolożkę, badaczkę społeczną oraz członkinię Zespołu ds. Wsparcia Psychologicznego Fundacji GrowSPACE
– Wdrażania projektów metodą Double Diamond, prowadzonych przez Martynę Kozdrę z Fundacji GrowSPACE.
Autorskie projekty uczestników Programu Ambasadorskiego
Kluczowym elementem Programu Ambasadorskiego była organizacja łącznie 16 autorskich projektów społecznych przez naszych podopiecznych i podopieczne. Dzięki wsparciu ekspertów Fundacji GrowSPACE udało się zrealizować szereg inicjatyw skierowanych do społeczności lokalnych, ale również poświęconych budowaniu różnorodności.
Do projektów zrealizowanych przez naszych ambasadorów zaliczają się między innymi:
– Seria warsztatów aktorsko-artystycznych w Miedzianej Górze dotyczących budowy społeczności lokalnej, integracji młodzieży oraz szerzenia wartości takich jak równość czy akceptacja.
– W Rumi odbyło się wydarzenie pt. “Równość w edukacji i tolerancyjna szkoła” – otwarty panel dyskusyjny, w czasie którego młodzież i eksperci/tki pochyli się nad metodami budowy i troski o dobrostan każdej osoby uczącej się, chcąc stworzyć w szkole inkluzywną przestrzeń dla każdej młodej osoby.
– Dwudniowe warsztaty i spotkania integracyjne dla osób neuroróżnorodnych w wieku 13-17 lat w Warszawie
– Debatę oraz koncert w Klubie pod Jaszczurami w Krakowie poświęconą równości, wsparciu młodzieży pochodzenia ukraińskiego oraz wspieraniu partycypacji młodych ludzi w życiu lokalnym
– Warsztaty o aktualnych problemach społeczności LGBTQ+ w społeczności szkolnej, które odbyły się w Gdańsku
– Wydarzenie “Ursus: Moc Różnorodności” w Warszawie poświęcone o projektowaniu inkluzywnej przestrzeni miejskiej ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy intersekcjonalnej. Wydarzenie było również poświęcone kreowaniu przestrzeni przyjaznej wobec kobiet, młodzieży, dzieci i osob z niepełnosprawnościami
Już po zakończeniu Programu Ambasadorskiego młodzież będzie mogła dalej korzystać z naszego wsparcia eksperckiego w zakresie realizowania autorskich inicjatyw w społecznościach lokalnych oraz działań aktywistycznych na rzecz równości i wzmacniania podmiotowości dzieci i młodzieży.
Cele Programu Ambasadorskiego Fundacji GrowSPACE
Dzięki realizacji Programu Ambasadorskiego udało nam się zrealizować szereg celi przyjętych w ramach projektu. To między innymi:
– Rozwijanie wiedzy i kompetencji osób ambasadorskich w zakresie wspierania różnorodności
– Opracowanie i realizacja programu szkoleniowego zawierającego szkolenia stacjonarne oraz zdalne,
– Wsparcie osób ambasadorskich w opracowaniu własnych wydarzeń w lokalnych społecznościach.
– Budowa społeczności ambasadorskiej złożonej z osób uczniowskich szkół ponadpodstawowych, która będzie angażować się w budowanie Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
– Wsparcie osób koordynatorskich przez osoby ambasadorskie podczas prowadzenia badania w ramach Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+,
– Stworzenie najbardziej efektywnie działającej siatki osób zachęcających osoby uczniowskie do udziału w badaniu;
– Poszerzanie kontaktów bezpośrednich do szkół, samorządów uczniowskich i mediów lokalnych.

Program Ambasadorski Fundacji GrowSPACE finansowany jest ze środków Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce w ramach projektu „Youth gay-straight alliances in Poland” gdzie młode osoby z całej polski razem z Fundacją GrowSPACE wypracowują u siebie kompetencje pracy projektowej, tworzenia grup oraz działalności w lokalnych społecznościach dla osób LGBTQ+.