Tęczowy Piątek
Od 2016 roku w każdy ostatni piątek października odbywa się święto różnorodności, które młodzi ludzie organizują w swoich szkołach. W tym roku w Mazowieckim Kuratorium Oświaty Fundacja GrowSPACE zorganizowała konferencję prasową inaugurującą 9. edycję Tęczowego Piątku.
Tęczowe Piątki odbyły się nie tylko w Warszawie, ale również w: Koninie, Wieluniu, Chojnicach, Kiędzierzynie-Koźlu, Tychach Słupsku, Gryfinie, Wągrowcu, Krośnie, Bytomiu, Sopocie, Bielsku-Białej, Gdyni, Bydgoszczy, Gdańsku, Rzeszowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Zielonej Górze, Opolu, Gdańsku, czy Katowicach.
– Stoimy tu, ponieważ wspólnie chcemy powiedzieć młodzieży – jesteście ważni. Macie prawo być sobą. Macie prawo czuć się bezpiecznie w swoich szkołach i macie prawo być widoczni. W tym roku połączyliśmy siły na rzecz młodzieży z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacją SEXEDPL – powiedziała Aleksandra Stube, koordynatorka Tęczowego Piątku z Fundacji GrowSPACE podczas konferencji prasowej.
– W tym roku Tęczowy Piątek odbywa się pod hasłem “Budujmy Mosty Różnorodności”. Wspólnie chcemy pokazać, że szkoła bez nas – bez różnorodnej młodzieży – nie byłaby taka sama. To dla mnie bardzo ważne, jako ucznia, żeby budować bezpieczne, akceptujące przestrzenie dla każdego – dodał Jakub Juszczak, licealista z Wrocławia oraz dzia
Pakiet Edukacyjny Tęczowego Piątku
Wraz z naszymi partnerami z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacji SEXEDPL wydaliśmy Pakiet Edukacyjny Tęczowego Piątku, który składa się na:
– Kurs e-learningowy „LGBT+Ja”, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat różnorodności płciowych, seksualnych i relacyjnych, a także promowanie sojusznictwa rówieśniczego wobec osób LGBTQ+. W kursie wykorzystano film „on/jego”, wypowiedzi osób eksperckich oraz interaktywne ćwiczenia.
– Scenariusze zajęć/warsztatów dla klas 7–8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z zakresu sojusznictwa wobec osób LGBTQ+ oraz budowy przyjaznych środowisk dla osób transpłciowych autorstwa ekspertów_tek Fundacji SEXEDPL.
– Scenariusze warsztatów dla dzieci i młodzieży z zakresu praw człowieka, języka inkluzywnego i zdrowia psychicznego autorstwa Fundacji GrowSPACE.
– Jako Fundacja GrowSPACE dołączyliśmy do Zespołu ds. Współpracy z NGO przy Ministerstwie Edukacji Narodowej, dzięki czemu będziemy mogli stale konsultować decyzje podejmowane przez resort na rzecz dzieci i młodzieży. To ważny krok także w kontekście budowania bezpieczeństwa nieheteronormatywnej młodzieży w szkołach – podkreślił Dominik Kuc, członek Zarządu Fundacji GrowSPACE.
Tęczowy Piątek nie tylko w Warszawie
Dzięki realizacji Programu Ambasadorskiego udało nam się zrealizować szereg celi przyjętych w ramach projektu. To między innymi:
– Rozwijanie wiedzy i kompetencji osób ambasadorskich w zakresie wspierania różnorodności
– Opracowanie i realizacja programu szkoleniowego zawierającego szkolenia stacjonarne oraz zdalne,
– Wsparcie osób ambasadorskich w opracowaniu własnych wydarzeń w lokalnych społecznościach.
– Budowa społeczności ambasadorskiej złożonej z osób uczniowskich szkół ponadpodstawowych, która będzie angażować się w budowanie Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
– Wsparcie osób koordynatorskich przez osoby ambasadorskie podczas prowadzenia badania w ramach Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+,
– Stworzenie najbardziej efektywnie działającej siatki osób zachęcających osoby uczniowskie do udziału w badaniu;
– Poszerzanie kontaktów bezpośrednich do szkół, samorządów uczniowskich i mediów lokalnych.



