Weź Sprawy w Swoje Ręce

Cele programu “Weź sprawy w swoje ręce” obejmują zwiększenie partycypacji młodzieży i młodych dorosłych w życiu publicznym w trzech mniejszych miejscowościach na Podkarpaciu – w Tarnobrzegu, Mielcu i Jarosławiu
 
W ramach projektu zaprosiliśmy młodych ludzi do udziału w serii weekendowych szkoleń oraz udziału w sesjach mentoringowych i konsultacjach odpowiadających na indywidualne potrzeby w zakresie realizowania autorskich inicjatyw, stawiania pierwszych kroków w aktywizmie oraz wzmacniania kompetencji miękkich. 


Najważniejszymi założeniami projektu jest:

– Aktywizacja 60 młodych osób ze społeczności lokalnej z Tarnobrzega, Mielca i Jarosławia
– Rozwój postaw obywatelskich oraz umiejętności w celu przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami,
– Wspieranie równości, różnorodności, dobrostanu oraz budowanie zrozumienia i empatii wśród młodych ludzi
 
Program warsztatowy został przez nas przygotowany tak, by odpowiedzieć na problemy takie jak: nierówne traktowanie oraz dysproporcja szans i możliwości, dotykająca osoby z konkretnych grup mniejszościowych, ale również mieszkańców/mieszkanki małych miejscowości.
 
W ramach projektu zorganizowaliśmy między innymi:

– Warsztaty w Tarnobrzegu dla tamtejszych harcerzy. Uczestnicy wzięli udział w sesji design thinking, warsztatach antydyskryminacyjnych oraz rozmowach na temat dobrostanu.
– Szkolenie poprowadzone dla Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu z zakresu: projektowania rozwiązań w metodzie desing thinking.
 
W ramach szkoleń, sesji i warsztatów młodzież miała okazję wejść w rolę odbiorców/czyń swoich działań i stworzyć persony mieleckich i tarnobrzeskich nastolatków. Następnie kreowali działania projektowe za pomocą metody Double Diamond. Młodzież wzięła udział także udział w warsztacie antydyskryminacyjnym oraz rozmowie o dobrostanie psychicznym

Szkolenia w ramach programu “Weź sprawy w swoje ręce”

Nasz projekt “Weź sprawy w swoje ręce!” – program wsparcia partycypacji obywatelskiej młodzieży w woj. podkarpackim jest w rozkwicie! W ostatnich miesiącach przeszkoliliśmy młodzież z Mielca, Tarnobrzega oraz Jarosławiu.

Mielec, 23-24.08

W dniach 23-24 sierpnia odbyło się szkolenie poprowadzone dla Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu. Młodzieżowi Radni z Mielca w ramach szkolenia wzięli udział w sesji projektowania rozwiązań w metodzie Desing Thinking. Młodzież miała okazję wejść w rolę odbiorców/czyń swoich działań i stworzyć persony mieleckich nastolatków. Następnie projektowali działania za pomocą metody Double Diamond.
Drugiego dnia szkolenia młodzież wzięła udział także udział w warsztacie antydyskryminacyjnym oraz rozmowie o dobrostanie psychicznym.

Tarnobrzeg, 14-15.09

Z kolei w weekend 14-15 września przeprowadziliśmy szkolenie dla harcerzy_ek z Tarnobrzega i okolicznych miejscowości. Podobnie jak w Mielcu, przeprowadziliśmy warsztat o identyfikacji lokalnych problemów oraz ich rozwiązań z wykorzystaniem elementów Design Thinking. Odbyły się także dyskusje, krótkie szkolenie antydyskryminacyjne oraz rozmowa o dobrostanie psychicznym.

Kluczowym elementem Programu Ambasadorskiego była organizacja łącznie 16 autorskich projektów społecznych przez naszych podopiecznych i podopieczne. Dzięki wsparciu ekspertów Fundacji GrowSPACE udało się zrealizować szereg inicjatyw skierowanych do społeczności lokalnych, ale również poświęconych budowaniu różnorodności.
Do projektów zrealizowanych przez naszych ambasadorów zaliczają się między innymi:

– Seria warsztatów aktorsko-artystycznych w Miedzianej Górze dotyczących budowy społeczności lokalnej, integracji młodzieży oraz szerzenia wartości takich jak równość czy akceptacja.
– W Rumi odbyło się wydarzenie pt. “Równość w edukacji i tolerancyjna szkoła” – otwarty panel dyskusyjny, w czasie którego młodzież i eksperci/tki pochyli się nad metodami budowy i troski o dobrostan każdej osoby uczącej się, chcąc stworzyć w szkole inkluzywną przestrzeń dla każdej młodej osoby.
– Dwudniowe warsztaty i spotkania integracyjne dla osób neuroróżnorodnych w wieku 13-17 lat w Warszawie
– Debatę oraz koncert w Klubie pod Jaszczurami w Krakowie poświęconą równości, wsparciu młodzieży pochodzenia ukraińskiego oraz wspieraniu partycypacji młodych ludzi w życiu lokalnym
– Warsztaty o aktualnych problemach społeczności LGBTQ+ w społeczności szkolnej, które odbyły się w Gdańsku
– Wydarzenie “Ursus: Moc Różnorodności” w Warszawie poświęcone o projektowaniu inkluzywnej przestrzeni miejskiej ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy intersekcjonalnej. Wydarzenie było również poświęcone kreowaniu przestrzeni przyjaznej wobec kobiet, młodzieży, dzieci i osob z niepełnosprawnościami
 
Już po zakończeniu Programu Ambasadorskiego młodzież będzie mogła dalej korzystać z naszego wsparcia eksperckiego w zakresie realizowania autorskich inicjatyw w społecznościach lokalnych oraz działań aktywistycznych na rzecz równości i wzmacniania podmiotowości dzieci i młodzieży.

Program “Weź sprawy w swoje ręce” jest finansowany z projektu „Ochrona wartości UE i praw podstawowych poprzez udział społeczeństwa i pomoc społeczeństwu obywatelskiemu w Europie Środkowej – PROTEUS” realizowanego przez Transatlantic Foundation we współpracy z programem Engaging Central Europe (ECE) prowadzonym przez The German Marshall Fund of the United States. Projekt PROTEUS jest współfinansowany przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury (EACEA) w ramach programu Citizens, Equality, Prawa i Wartości (CERV) Unii Europejskiej.